GALERIJA TIR
Kristina Žetko: Brainstorm
Projekt Brainstorm se po naslovu in tematiki navezuje na epilepsijo - nevrološko motnjo, ki povzroča napade, fotografije pa so vizualna interpretacija osebnih epileptičnih aur. Epilepsija je modra še vedno nekoliko stigmatizirana, in četudi je lahko nekoliko zastrašujoče, jo avtorica predstavi na lep način. Kljub temu da je razumevanje tematike dokaj ključnega pomena, si želi, da si gledalec posamezna dela interpretira na svoj način z lastno kreativnostjo.
Fotografije so narejene z uporabo analognih alternativnih tehnik brez uporabe kamere. Izdelane so v barvni in črno-beli temnici, pri čemer so za osvetlitev fotografskega papirja uporabljeni ročno naslikani negativi. Pri črno-belih fotografijah je ponekod za razvijanje uporabljena tehnika kemigrama - ročno slikanje s kemikalijami, kar omogoča, da nekateri deli papirja ostanejo nerazviti in beli, v primerjavi z barvnimi, kjer je prisotno več črnine.
Ob pogledu na dela morda ni takoj očitno, da gre za fotografijo, in ravno to dodaja čar, povzdigne zanimanje ter radovednost in ustvarja prostor za razpravo.
Kristina Žetko (rojena v Ljubljani, 1997) je svoje izobraževanje v fotografskem mediju pričela leta 2012 z vpisom na Srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo v Ljubljani, smer Fotografski tehnik. V tem času ji je največje zanimanje vzbudilo delo v temnici in umetniški pristop k fotografiji zaradi česar je izbrala dodiplomski študij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, Univerza v Ljubljani. To ji je doprineslo splošno znanje likovne teorije ter jo podrobneje seznanilo z drugimi likovnimi mediji kot so grafične tehnike, risanje, slikanje in kiparstvo. In prav to je pripomoglo, da je v času magistrskega študija iz umetniške fotografije (Master of Fine Art in Photography) na Univerzi v Gothenborgu razvila lastno unikatno alternativno tehniko ustvarjanja analognih fotografij brez uporabe kamere.
Kristina Žetko je skupno sodelovala na 28 razstavah, dve od teh pa sta bili samostojni. Med drugim so bila njena dela na ogled v Cankarjevem domu (SI), Galeriji Fotografija (SI), Mestnem muzeju Ljubljana (SI), Mestnem muzeju Gothenburg (SE), Galeriji Format (SE), Galeriji Konstepidemin (SE), umetniški hali Röda Sten Konsthall (SE) in umetniški hali Alingsås (SE) - recenzija razstavljenega dela tukaj je bila tudi objavljena v lokalnem časopisu.